18814529 1320958551285776 2540437213109462395 o W piątek (2 czerwca) uczniowie klasy I b LO zaprezentowali projekt przygotowany w ramach lekcji wiedzy o kulturze, który nawiązuje do pracy Judy Chicago, właściwie Judy Cohen (ur. 20 lipca 1939 r. w Chicago, Illinois, USA) – amerykańskiej artystki feministycznej, pisarki i intelektualistki, jednej z pionierek i kluczowych postaci nurtu feministycznego w sztuce. Jej sztandarowa praca, instalacja The Dinner Party (1979) uznawana jest za ikonę sztuki feministycznej i za jedno z najistotniejszych dzieł sztuki drugiej połowy XX w. Artystka „posadziła przy stole” 39 kobiet, które – jej zdaniem - wniosły istotny wkład w rozwój światowej kultury. Wykonała dla nich nakrycia nawiązujące do ich aktywności twórczej i zainteresowań. Uczniowie z klasy I b poczuli się zaproszeni przez Judy Chicago i zaprojektowali nakrycia dla trzech wybitnych Polek. Wybrali Marię Curie-Skłodowską, naukowca, dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, poetkę Wisławę Szymborską, również noblistkę i Marię Dmochowską, działaczkę społeczną, patriotkę i lekarkę. Dla każdej z pań zaprojektowali nakrycie nawiązujące do tego, czym zajmowały się one przez całe życie. Dołączyli prezentacje multimedialne, w których szczegółowo uzasadniali swoje wybory. Każde nakrycie to symboliczne nawiązanie do działalności prezentowanych Polek. Nie zabrakło też odniesień do ich przywar, słabości, a nawet kulinarnych upodobań. Na stoliku Wisławy Szymborskiej, oprócz nawiązań do twórczości literackiej (tomiki wierszy, pióro, karteczki z notatkami, serwetki, na których pisała wiersze), znajdziemy popielniczkę z resztkami popiołu z papierosów (była uzależniona od nikotyny) czy też namiętnie zbierane przez nią niezbyt gustowne widokówki. Nakrycie dla Marii Curie-Skłodowskiej to wręcz sprawdzian wiedzy chemicznej, ale też symboliczne nawiązania do biografii i posiadania dwóch ojczyzn: Polski i Francji. Stolik Marii Dmochowskiej jest pełen akcentów patriotycznych, talerz, sztućce i kielich wykonano z masy solnej a na talerzu – ulubione przez bohaterkę – pierogi. Instalacje prezentowane są w bibliotece. Fotografie można obejrzeć na naszym facebooku. Gratuluję I b pomysłu i kreatywności.