IMG 3588

„Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone” – to tegoroczne hasło przypominające o wydarzeniu jakim jest Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych i dotyczące wolności czytania, które jest ściśle związane z pierwszą poprawką amerykańskiej konstytucji, mówiącej o wolności słowa, traktując je jako prawo podstawowe. Obecnie szczególną uwagę zwracamy na historyczne próby cenzurowanie książek w bibliotekach i szkołach. Tydzień Zakazanych Książek został zainaugurowany w latach 80. XX wieku, w czasach wzmożonych wyzwań, zorganizowanych protestów oraz sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District, która orzekła, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości.

W dniach  od 23-28 września w bibliotece można zatrzymać się przy powstałej z tej okazji instalacji artystycznej dot. zakazanych książek. Natomiast czytelników zapraszamy do udziału w konkursie znajomości książek zakazanych.