IMG 3422

Już po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji ogólnopolskiej – „Odjazdowy Bibliotekarz”. Tym razem udaliśmy się na rowerach do Murowa. Odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie. Pani Halina Lubacz – kierownik biblioteki, opowiedziała nam o bibliotece, przedstawiła nam katalog informacyjno-wyszukiwawczy, następnie udaliśmy się na rowerach do Zagwiździa do zabytkowej huty żelaza. Jest to najstarszy zachowany budynek w kompleksie kluczborskiej huty. Został wybudowany w 1802 r. i wchodzi w skład zespołu zabudowań huty powstałej w połowie XVIII w. jako jeden z ważnych ośrodków ówczesnego przemysłu metalurgicznego w Królestwie Prus. Obiekt ten wielokrotnie został nagrodzony na szczeblu regionalnym i krajowym. Tam na nas czekał pan Andrzej Puławski, który szczegółowo przybliżył nam historię powstania huty. Mieliśmy okazję poznać wytwory kluczborskiej huty, miejscowe tradycje przemysłowe oraz dawne przedmioty codziennego użytku. Po szczegółowej dawce historii regionu, wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu „Katarynki”- Bolesława Prusa z udziałem wójta gminy Murów i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zagwiździu. Pani Halina Lubacz , przygotowała prezentację multimedialną nt. utworu. Wysłuchaliśmy muzyki prawdziwych kataryniarzy. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.  Pani Halina Lubacz , zaprosiła nas również na spacer po parafialnym ogrodzie botanicznym w Zagwiździu. Ogród powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jego założycielem był ówczesny proboszcz parafii, ks. Franciszek Ogórek, budowniczy zagwiździańskiego kościoła. Całe piękno i splendor ogród posiada, dzięki zaangażowaniu grupy parafian, którzy systematycznie poświęcają swój wolny czas, ciągle go upiększając. Wycieczka rowerowa dostarczyła nam wiele niezapomnianych wrażeń, obfitych w wiedzę  z historii kultury regionu, integracji młodzieży , wymiany doświadczeń nauczycieli bibliotekarzy, w kreowaniu kultury czytelniczej , na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie głównej szkoły.

Koordynatorka rajdu : Sabina Lazik-Wodarz