IMG 20181109 WA0005

Dziewiątego listopada 2018r. stawiło się w sali 215 trzynaścioro śmiałków chcących zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii.

To było już XV Szkolne Dyktando. Tym razem miało odświętny charakter, bo wpisywało się w obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaczynało się tak:

„Dziesiątego listopada Anno Domini tysiąc dziewięćset osiemnastego niezupełnie ni stąd, ni zowąd przybył do Warszawy dopiero co uwolniony z magdeburskiej tiurmy na wpół żywy Józef Piłsudski.”

Z historią przybycia do Warszawy magdeburskiego ekswięźnia powszechnie zwanego Dziadkiem i jego wojskowych dokonań najlepiej poradzili sobie:

I miejsce – Michał Czernia, klasa III „B” LO

II miejsce – Maria Wanat, klasa III „B” LO

II miejsce – Paweł Łapszyński, klasa 7 „a” SP

III miejsce – Julia Dzikowska –klasa II „a” LO.

Nagrodzonych zapraszam 15.11.2018r. (w czwartek) do biblioteki o godz.1200.  po odbiór nagród.

Najczęściej popełniane błędy:

- warszawiaków – nazwy miast , osiedli i wsi piszemy małą literą;

- Dziadek(w dyktandzie zwany Dziadkiem)- przydomki, pseudonimy i przezwiska ludzi piszemy wielką literą;

- nowo tworzonego – wyrażenia, w których pierwszy człon jest przysłówkiem, a drugi imiesłowem odmiennym lub przymiotnikiem określanym przez ten przysłówek traktuje się jako zestawienie i pisze rozdzielnie.

- zwarzyły humory – w sensie zmartwiony „rz”, w odróżnieniu od zważony towar – od waga; „ż” na „g”.

Poprawiony tekst dyktanda jest do wglądu i każdy uczestnik może zapoznać się ze swoimi błędami, by w przyszłości ich nie popełniać.

Gratuluję zwycięzcom i wszystkim, którzy spróbowali sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.

Zapraszamy do galerii zdjęć na facebook biblioteki.

Joanna Mazurek - Śmieja